Från Vyn till Varv – restaurangsatsning med eget bageri i Dockan
Restaurang Varv kommer att erbjuda frukost, lunch och catering och så småningom även middag. I konceptet ingår även ett eget bageri som erbjuder bröd och bakverk varje vardag.
Det är tre meriterade herrar som ligger bakom satsningen.
- Benjamin van Stellingwerff har varit restaurangchef på Daniel Berlins tvåstjärniga restaurang Vyn.
- Gent Berisha kommer från Ruths/Bastard i Malmö där även Benjamin van Stellingwerff arbetat tidigare.
- Chefskocken Francesco Mascellani har arbetat i Köpenhamn på bland annat Calma, Levi och Mangia.
I mitten av maj väntas dörrarna öppnas i Media Evolutions lokaler i Dockan i centrala Malmö.
– Vi är väldigt glada över att vara på denna plats. Vår mat kommer att vara modern europeisk husmanskost, med influenser från Italien, Frankrike och naturligtvis Sverige, säger Benjamin van Stellingwerff i ett pressmeddelande från fastighetsbolaget Whilborgs.
Dockan är en del av Varvsstaden som nu utvecklas för fullt av Whilborgs.
– Varv är en väldigt spännande satsning som kommer att vara med och sätta prägel på hela stadsdelen. Hög kvalitet med tydlig identitet och historiska kopplingar stämmer in på både området och den mat som kommer serveras, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs.